Mar 082015
 

Yatırımcı ne İsterKonu başlığından da anlaşılacağı gibi “Yatırımcı Ne İster ?” sorusunu, BIC Angels ile yaşadığım tecrübe sonucunda yanıtlamak ve yatırımcı karşısına çıkacak girişimcilere yardımcı olmak istedim.

Öncelikle; fikrim çok iyi, çok iyi bir yazılım-ürün ortaya çıkardım diye düşünmeyin. Araştırın, sağlam şekilde fizibilite çalışması yapın. Sonra benzer girişimler ile karşılaşmayın ki girişiminiz suya düşmesin.

Gelelim yatırımcının bir girişimciden ne isteyeceğine:

Hani derler ya seminerlerde-konferanslarda; bazı yatırımcılar proje parlak olmasa da, tatmin etmese de sırf ekip iyi olduğu için yatırım yapar diye, işte  o olay tamamen yalan.
Bunu kendi projemizden dolayı demiyorum tabiiki de, çünkü yatırımcının tavrını açıkça görebiliyorsunuz, gördüm de.
Direkt olarak soramasa da, bu proje benim cebime ne kadar para koyar ? Ne kadar sürede mal varlığım artar ? sorularını soruyor farklı bir üslup ile girişimciye. Bu yüzden girişiminizin ne kadar sürede kazandıracağını, kazanırken ne kadar harcanacağını net olarak belirtemeseniz de, karşınızdaki yatırımcının açlığı açısından bunları kabataslak da olsa belirtin. Yani gelir-gider hesaplarınızı yapın. Girişiminizin diğer benzer girişimlerden farklı olan yönlerini, gerekirse veriler ile sunun.

Ve asla şunu unutmayın: girişiminiz yatırımcıdan veto yedi diye kayda değer bir proje olmayacak değil. Şuna emin olabilirsiniz ki: bir Webrazzi, Tamindir, Webtekno hatta Yemeksepeti gibi günümüzün iyi kazanan, lider girişimleri zamanında yatırımcı karşısına çıksa direkt veto yiyecek-yiyebilecek projelerdi. Ama şu anda yatırımcı bu girişimlere yatırımcı olmak istese, onlar yatırımcıyı veto edebilecek konumdalar : ) O sebeple girişimci olduğunuza inanıyorsanız, tek amacı para kazanmak olan yatırımcılardan yiyeceğiniz veto sonucuna takılı kalmadan kendi kendinizi motive ederek, projenizi bir şekilde hayata geçirin.
Şunu da düşünün, şu an için sadece iyi bir fikir olan, hayata geçmemiş bir projeye yatırımcı bulamazken, prototip oluşturduğunuzda hayal ettiğinizden daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Yazımı bitirirken;

İnternette, yatırımcı karşısına çıkacak girişimciler için birçok örnek sunum ve tavsiyeler bulabilirsiniz. Fakat ben bu konuda bir uzman olmadığım için, kendi yaşadığım tecrübeden ve bazı göz önünde olan durumlardan yola çıkarak bir şeyler aktarmak istedim. Umarım benim gibi genç arkadaşlara fayda sağlarım.

Son olarak da; yatırımcı para verecek kişi olduğu için, başlamış bir sunuma geç gelebilir, sunumu bölebilir ve anlattıklarınızı dinlemediği için projenizi önemsiz bulup, tekrar anlatmanızı isteyebilir. Bu sebeple; Yatırımcıyı gözünüzde büyütmeyin, Çünkü Yatırımcı Para İster : )

Be Sociable, Share!

Sorry, the comment form is closed at this time.