Oca 272013
 
datacenter

Özel alanlarımdan diyebileceğim, zamanında oldukça uğraştığım sunucuların kaynağı olan datacenterları tanıtmak istedim size..

Bu datacenter firmaları başta Radore olmak üzere, Mars, Netİnternet ve SadeceHosting..
Daha öncesinde Mars Telekom dışında Radore, SadeceHosting ve Netİnternet altyapılarında bulunan sunucuları kullandım..Kimisinden VDS(virtual detected server), kimisinden VPS(virtual private server) kiraladım..Ve kullanmalarım sonucu aldığım verimleri ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim..


İlk olarak Radore‘dan bahsetmek istiyorum; amatör kademenin üstünde serverlarla uğraşan herkes az-çok Radore’u bilir ve kişisel olarak söyleyecek olursam Türkiye’nin en iyi datacenter’ı diyebilirim..Bunun başında kullandıkları internet kapasitesi, sunucu özellikleri ve de bir datacenterda olması gereken özellikler geliyor..Fakat Marmara Bölgesi dışındaki kullanıcılar için mesafesel sorunlar yaratabilir;ping vb ..Ama buna rağmen hem alt yapısı hem de sağladığı özelliklerle henüz 1 numaradaki yerini kaybetmiş değil hem de verdiği hizmet 1000 makine üstünde olmasına rağmen..

Radore Altyapı Özellikleri
Türk Telekom Port Kapasitesi 2x 1Gbit/Sec
Türk Telekom Erişim Kapasitesi 14Gbit/Sec
Toplam Sunucu Kapasitesi 1000^
Remote RebootMevcut –
Uzaktan Erişim Konsolu  Opsiyonel
Bağımsız Network Cihazları Mevcut
Firewall Erişimleri Opsiyonel
7/24 Erişim Mevcut
RH1

Gelelim Netİnternet‘e…Özellikle Ege bölgesinde oturan kullanıcıların yüksek verim almak amacıyla tercih etmesi gereken ve eskilerden bir datacenterdır..1.5 yıl önce kendim de VDS kiralayarak iyi bir verim almıştım…Sunucuları Denizli’de barınmakta olup sunucu özellikleri şu şekildedir:
– 750m2 veri merkezi alanı, 1000 Tower Sunucu ve 47Ux120 Kabinet Kapasitesi
– Türk Telekom Omurgasına 10Gbit fiberoptik bağlantılarla direk erişim kapasitesi
– Türk Telekom Node üzerinden 2 farklı santralden 2 farklı Ring yedek (4 Core Yedek)
– 720Gbit Redundant Backbone, Layer3 network yapısı, Load Balance ve DDos Firewall
– 7X24 Fiziksel Güvenlik ve Özel güvenlik şirketince kontrol edilen giriş çıkış kameraları ve dahası….
Netinternet Datacenter, yurt içi ana internet erişimi Ring yedekli fiber optik alt yapı ile Türk Telekom tarafından sağlamaktadır. Veri merkezine gelen toplam 16 fiberin 4 adet 10Gbit portu veri merkezinde sonlandırılmış durumdadır. Veri Merkezleri ayrıca tam yedekli çalışan modüler 720Gbit erişim kapasitesine Backbone’a sahip olup, Layer3 yapıdaki networku üzerinden ihtiyaç duyduğunuz her türlü sayıda ve boyutta erişimi, kesintisiz, sağlıklı ve temiz biçimde kullanabilmenizi sağlamaktadır. Farklı ihtiyaçlar için kullanılan 3 farklı Firewall ekipman sayesinde veri ve erişim güvenliği sağlanmaktadır..
NI2

Mars Telekom
İstanbul’un bir diğer büyük datacenter’ı Mars Telekom, yeni olmasına rağmen verdiği kaliteli hizmet ile sektöre kolay ayak uydurdu..
-Mars Telekomünikasyon Hizmetleri, yeni nesil bir telekom operatörüdür. Bu nedenle mevcut şebekesini çok kısa bir süre sonra ihtiyaçlar arasına girecek olan 10gbit kapasitesi için hazır olarak tasarlamıştır.
-Halen Türk Telekom ve hakim operatörler üzerinden 3 farklı ana omurga ile internet erişimi sunmaktadır.
-Düşük seviyede mecburi servis kalitesi için ATM şebekesinden servis sunabilmekteler. Özellikle pop noktaları arasındaki erişimler ATM şebekeleri üzerinen sağlanmaktadır.
-Son dönemlerin en popüper iletişim teknolojisi olan Metro Ethernet asli trafiğimizi sonlandırdığıkları omurgalarıdır. Metro Ethernet sistemi sayesinde 1gbit-10gbit arasındaki kapasitelerde sorunsuz olarak servis vermekteler.
-Metro Ethernet şebekeleri Türk Telekom ve diğer omurgalar üzerinden yedekli olarak sağlanmakta olup network ekipmanları sayesinde kesintisiz ve full balans edilebilmektedir.
MA1

SadeceHosting
Zamanında VPS kiraladığım ve memnun kaldığım; sektörünün iyilerinden, Radore’dan sonra başlarda gelen İstanbul kaynaklı bir datacenterdır..Dahası için sitelerini ziyaret etmenizi öneririm..
SH3

Be Sociable, Share!

  One Response to “Türkiye’nin Önde Gelen Datacenter Firmaları”

  1. radore diyorum kaliteden şaşma diyorum