Eyl 302014
 

freelanceBilişim sektöründe çalışma yöntemi olarak mutlaka hepimiz “Freelance” çalışma yönteminin bir parçası olmuşuzdur. Bu çalışmalar esnasında birçok sıkıntı ve zorluk yaşamış olmamız da bu çalışma yönteminin olağan durumlarından.

Peki nedir bu sıkıntı ve zorluklar? Elbette müşteriler :) tabiiki müşteriler diyerek direkt ön yargılı yaklaşmak doğru olmaz ve her müşteri eşittir sorun demek de doğru kabul edilemez.

Freelance işlerdeki verdiğiniz hizmetler ve müşterileriniz ile olan ilişkileriniz sizin kurumsallaşmaya giden yolda yolunuzu belirler.
Bu yüzden müşterileriniz ile kuracağınız ilişkiler çok önemli olmakla birlikte, sorun yaşayıp yaşamamak da sizin elinizde olacaktır.

Gerek freelance olarak gerek de sektör içinde bulunduğum çalışmalarımdaki tecrübelerime dayanarak, daha az sorun yaşayabilmeniz ve daha profesyonel olabilmeniz için müşteri ilişkilerine dair sizlerle paylaşımda bulunmak istedim.

 • Müşterinizi iyi tanıyın, vereceğiniz hizmete dair bilgiye sahip mi analiz edin.
 • Bilgi sahibi değil ise, ilk olarak müşterinizin kafasındaki soru işaretlerini giderin. Böylece sizi sık sık aramak durumunda kalmaz.
 • Gerekli bilgilendirmeyi yapmanıza rağmen ortada soru işaretleri varsa, somut bir şeyler gösterin. (Görsellik karışıklığı ortadan kaldıracaktır)
 • Neleri yapıp, neleri yapamayacağınızı belirtin. Yapamayacağınız, kaldıramayacağınız bir işin altına girmeyin.
 • Güven verin. Yapabileceğiniz ufak bir kısım için zaman belirtin ve o zamanda müşteriye sunun, böylece size olan güven artacaktır.
 • Planlamanızı iyi yapın. İşi aceleye getirmek adına 3 gün sonra teslim ederim değil, 1 hafta sonra teslim edin. Böylece hem müşterinin güvenini sarsmamış olursunuz hem de iş esnasında çıkabilecek aksilikleri göz önünde bulundurmuş olursunuz.
 • Net olun. Bilgim budur, şu kadarını şu kadar ücrete yaparım ve şu kadarını başlangıçta alırım deyin. Çünkü bunu demezseniz profesyonellik adına bir çizginiz olmaz ve kurumsallık yolunda sorun yaşarsınız. Kısacası tarzınızı ortaya koyun.
 • Bu işin doğrusu bu tavrınızı ince çizgilerle koruyun, kendinizden taviz vermeyin. Bu işi siz yapıyorsanız, işin işleyişini de yapılışını da tabiiki siz biliyorsunuz.
 • İşin belirli aşamasına geldiğinizde müşterinize mail ile bir görsel atın, her şey bittikten sonra bu olmamış tavrı çok canınızı sıkacaktır.
 • Siz işi yaptığınız halde ödemelerde sıkıntı varsa, samimiyet durumuna göre insiyatif alın. Gerekirse işi durdurun ve ödemeyi bekleyin; bu tarzınız açısından önemlidir. Prensip sahibi olduğunuzu hissettirin. Böylece daha profesyonel olursunuz.
 • Arkanızdan laf söylenmesin, her şey düzgün olsun derken 7/24 telefonunuzun çalmasına sebep olmayın. Prensipleriniz gereği çalışma saatlerinizi; hangi saatlerde telefon ile bağlantı kurulabileceğini belirtin. Aksi taktirde işten soğuyabilirsiniz.
 • Mail ile destek verin: yaptığınız iş bilişim sektöründe bir iş olduğundan karşı taraf maillere soğuk bir yapıda olsa da, daha önceki maddelerde belirttiğimiz gibi bu işin doğrusu budur, bana GSM ile değil, mail ile ulaşın mesajını net olarak verin.
 • Eğer paraya çok ihtiyacınız yoksa; 500 TL’lik iş için 250 TL fiyat biçmeyin. Edindiğiniz prensipler ve iş bilirliğinizi konuşturarak bu işin bu fiyata yapılmayacağını belirtin.
 • 500 TL’lik iş için de kendinize çok güvenerek 1000 TL’lik fiyat vermeyin, 1000 TL’lik iş yapacak düzeyde olsaydınız; ya çok iyi bir yerde çalışıyor olurdunuz ya da kendi işinizi kurmuştunuz.

Freelance işlerde en sık rastlayacağınız ve yaşacağınız müşteri ilişkileriyle ilgili durumları, uzun zamandır Freelance işler yapan ve kurumsallaşma yolunda adımlar atmış, tecrübeli biri olarak sizlerle paylaşmak istedim.

Diyorum ki; Freelance yolunda “Profesyonelleşin, Taviz Vermeyin

Be Sociable, Share!

Sorry, the comment form is closed at this time.