Tem 212014
 
android-gorselik-kullanici-anilgundogan

Açıkça görüyoruz ki ülkemizde mobil uygulama pazarı hem kullanıcılar açısından hem de geliştiriciler açısından hızla gelişim göstermekte.
Bir gün içerisinde bilmem kaç tane uygulama markete yüklenirken, yüz binlerce uygulama da kullanıcılar tarafından indiriliyor.

Peki bir uygulama için görsellik mi ön planda olmalı yoksa kullanıcıya sunulan kolay kullanım mı?
Bunun en güzel örneğini markette bir uygulamayı incelediğimde gördüm. Adını vermek istemediğim bir uygulama bizim Aldenard adıyla markette yayınladığımız uygulamalardan biriyle aynı kategoride yer alıyor ve uygulamanın ara yüz tasarımı olsun, kullanıcıya sunduğu özellikler olsun fazlasıyla beğenimi kazandı.
Sonrasında uygulamaya dair yorumlara göz atayım dedim (marketteki yorumların inandırıcılığı tabiki de tartışılır) ve kullanıcıların uygulamanın ara yüz tasarımını çok beğendiğini ama sayfalar arası geçişlerin uzun sürdüğünden ve de bazı sayfaların açılmadığından yakındıklarını gördüm.
Bu da demek oluyor ki; tasarım vb özellikler ne kadar şahane de olsa, kullanıcıya kolaylık sağlamıyor ve uygulamayı silmeye yöneltecek sorunlar çıkartıyorsa burada tasarım ikinci planda kalıyor. Bu tür sıkıntılar sonucu kullanıcılar da uygulamaya 1 puan vererek tepkisini gösteriyor.

Sonuç olarak: Uygulamamız görsellik-tasarım bakımından ne kadar göze hoş da gelse, kullanıcıya yavaş bir kullanım sunduğundan bu uygulamanın görselliğinin bir önemi kalmıyor. Bu yüzden şahane görsellikler ve kullanımlar sunmak yerine, ilk olarak kullanıcı bazlı uygulama geliştirilmesi geliştiricinin hayrına olacaktır.

Be Sociable, Share!

Sorry, the comment form is closed at this time.